Winners List of All Party Lok Sabha Election 2019- जानिए किस सीट से कौन जीता और कौन हारा?

41

Lok Sabha Election 2019 Winners List: Constituency-wise Names of Winning Candidates

State Constituencies Winning Candidates Party
Andaman and Nicobar Andaman and Nicobar Islands VISHAL JOLLY BJP
Andhra Pradesh Araku GODDETI MADHAVI YSRCP
Srikakulam Kinjarapu Ram Mohan Naidu TDP
Vizianagaram Bellana Chandra Sekhar YSRCP
Visakhapatnam MVV SATYANARAYANA YSRCP
Anakapalli Beesetti Venkata Satyavathi YSRCP
Kakinada VANGA GEETHAVISWANATH YSRCP
Amalapuram CHINTA ANURADHA YSRCP
Rajahmundry MARGANI BHARAT YSRCP
Narasapuram KANUMURU RAGHU RAMA KRISHNA RAJU YSRCP
Eluru KOTAGIRI SRIDHAR YSRCP
Machilipatnam BALASHOWRY VALLABHANENI YSRCP
Vijayawada KESINENI SRINIVAS TDP
Guntur Modugula Venugopala Reddy YSRCP
Narasaraopet LAVU SRI KRISHNA DEVARAYALU YSRCP
Bapatla NANDIGAM SURESH YSRCP
Ongole MAGUNTA SREENIVASULU REDDY YSRCP
Nandyal POCHA . BRAHMANANDA REDDY YSRCP
Kurnool AYUSHMAN DOCTOR SANJEEV KUMAR YSRCP
Anantapur TALARI RANGAIAH YSRCP
Hindupur KURUVA GORANTLA MADHAV YSRCP
Kadapa Yeduguri Sandinti Avinash Reddy YSRCP
Nellore Adala Prabhakara Reddy YSRCP
Tirupati Balli Durga Prasad Rao YSRCP
Rajampet PV MIDHUN REDDY YSRCP
Chittoor NARAMALLI SIVA PRASAD YSRCP
Arunachal Pradesh Arunachal Pradesh West KIREN RIJIJU BJP
Arunachal Pradesh East Tapir Gao BJP
Assam Tezpur PALLAB LOCHAN DAS BJP
Kalibor Gaurav Gogoi Cong
Jorhat TOPON KUMAR GOGOI BJP
Dibrugarh RAMESWAR TELI BJP
Lakhimpur PRADAN BARUAH BJP
Karimganj RADHESHYAM BISWAS AIUDF
Silchar RAJDEEP ROY BJP
Autonomous district HOREN SING BEY BJP
Mangaldoi DILIP SAIKIA BJP
Nawgong Pradyut Bordoloi Cong
Dhubri BADRUDDIN AJMAL AIUDF
Kokrajhar Naba Kumar Sarania IND
Barpeta Kumar Deepak Das AGP
Gauhati QUEEN OJA BJP
Bihar Aurangabad SUSHIL KUMAR SINGH BJP
Gaya Vijay Kumar JD(U)
Nawada Chandan Singh LJSP
Jamui CHIRAG KUMAR PASWAN LJP
Kishanganj Akhtarul Iman AIMIM
Katihar DULAL CHANDRA GOSWAMI JD(U)
Purnia SANTOSH KUMAR JD(U)
Bhagalpur AJAY KUMAR MANDAL JD(U)
Banka GIRIDHARI YADAV JD(U)
Jhanjharpur Ramprit Mandal JD(U)
Supaul Dileshwar Kamait JD(U)
Araria PRADEEP KUMAR SINGH BJP
Madhepura Dinesh Chandra Yadav JD(U)
Khagaria Choudhary Mehboob Ali Kaiser LJSP
Darbhanga Gopal Jee Thakur (Wins) BJP
Ujiarpur Nityanand Rai BJP
Samastipur Ramchandra Paswan LJSP
Begusarai Giriraj Singh BJP
Munger RAJIV RANJAN SINGH ALIAS LALAN SINGH JD(U)
Sitamarhi Sunil Kumar Pintu JD(U)
Madhubani ASHOK KUMAR YADAV BJP
Muzaffarpur Ajay Nishad BJP
Saran Rajiv Pratap Rudy BJP
Hajipur PASHU PATI KUMAR PARAS LJP
Valmiki Nagar BAIDYANATH PRASAD MAHTO JD(U)
Paschim Champaran SANJAY JAISWAL BJP
Purvi Champaran RADHA MOHAN SINGH BJP
Sheohar RAMA DEVI BJP
Vaishali Veena Devi LJSP
Gopalganj ALOK KUMAR SUMAN JD(U)
Siwan Kavita Singh JD(U)
Maharajganj Janardan Singh ‘Sigriwal” BJP
Nalanda Kaushlendra Kumar JD(U)
Patna Sahib Ravi Shankar Prasad BJP
Pataliputra Ram Kripal Yadav BJP
Arrah R. K. Singh BJP
Buxar Ashwini Kumar Choubey BJP
Sasaram CHHEDI PASWAN BJP
Kurakat MAHABALI SINGH JD(U)
Jahanabad SURENDRA PRASAD YADAV RJD
Chandigarh Chandigarh KIRRON KHER BJP
Chhattisgarh Bastar DEEPAK BAIJ Cong
Rajnandgaon SANTOSH PANDEY BJP
Mahasamund CHUNNI LAL SAHU BJP
Kanker MOHAN MANDAVI BJP
Surguja Renuka Singh Saruta BJP
Raigarh GOMATI SAI BJP
Janjgir-Champa GUHARAM AJGALLEY BJP
Korba JYOTSNA CHARANDAS MAHANT Cong
Bilaspur ARUN SAO BJP
Durg VIJAY BAGHEL BJP
Raipur Sunil Kumar Soni BJP
Dadra and Nagar Haveli Dadra and Nagar Haveli DELKAR MOHANBHAI SANJIBHAI IND
Daman and Diu Daman and Diu Lalubhai Babubhai Patel BJP
Delhi Chandni Chowk HARSH VARDHAN BJP
North East Delhi MANOJ TIWARI BJP
East Delhi GAUTAM GAMBHIR BJP
New Delhi MEENAKASHI LEKHI BJP
North West Delhi HANS RAJ HANS BJP
West Delhi PARVESH SAHIB SINGH VERMA BJP
South Delhi RAMESH BIDHURI BJP
Goa North Goa SHRIPAD YESSO NAIK BJP
South Goa COSME FRANCISCO CAITANO SARDINHA Cong
Gujarat Kachchh CHAVDA VINOD LAKHAMSHI BJP
Banaskantha PARBATBHAI SAVABHAI PATEL BJP
Patan DABHI BHARATSINHJI SHANKARJI BJP
Mahesana SHARDABEN ANILBHAI PATEL BJP
Sabarkantha RATHOD DIPSINH SHANKARSINH BJP
Gandhinagar AMIT SHAH BJP
Ahmedabad East Patel Hasmukhbhai Somabhai BJP
Ahmedabad West KIRIT P. SOLANKI BJP
Surendranagar MUNJAPARA MAHENDRABHAI BJP
Rajkot KUNDARIA MOHANBHAI KALYANJIBHAI BJP
Porbandar RAMESHBHAI LAVJIBHAI DHADUK BJP
Jamnagar POONAMBEN HEMATBHAI MAADAM BJP
Junagadh CHUDASAMA RAJESHBHAI NARANBHAI BJP
Amreli Kachhadiya Naranbhai Bhikhabhai BJP
Bhavnagar BHARATIBEN DHIRUBHAI SHIYAL BJP
Anand PATEL MITESH RAMESHBHAI BJP
Kheda Chauhan Devusinh BJP
Panchmahal Ratansinh Magansinh Rathod BJP
Dahod JASHVANTSINH SUMANBHAI BHABHOR BJP
Vadodara RANJANBEN BHATT BJP
Chhota Udaipur RATHVA GITABEN VAJESINGBHAI BJP
Bharuch Mansukhbhai Dhanjibhai Vasava BJP
Bardoli PARBHUBHAI NAGARBHAI VASAVA BJP
Surat Darshana Vikram Jardosh BJP
Navsari CR Patil BJP
Valsad KC PATEL BJP
Haryana Ambala RATTAN LAL KATARIA BJP
Kurukshetra NAYAB SINGH BJP
Sirsa Sunita Duggal BJP
Hissar BRIJENDRA SINGH BJP
Karnal Sanjay Bhatia BJP
Sonipat RAMESH CHANDER KAUSHIK BJP
Rohtak ARVIND KUMAR SHARMA BJP
BhiwaniMahendragarh Dharambir Singh BJP
Gurgaon RAO INDERJIT SINGH BJP
Faridabad KRISHAN PAL BJP
Himachal Pradesh Kangra Kishan Kapoor BJP
Mandi RAM SWAROOP SHARMA BJP
Hamirpur ANURAG SINGH THAKUR BJP
Shimla SURESH KUMAR KASHYAP BJP
Jammu and Kashmir Baramulla MOHAMMAD AKBAR LONE NC
Jammu Jugal Kishore BJP
Srinagar Farooq Abdullah (wins) Jammu & Kashmir National Conference
Udhampur JITENDRA SINGH BJP
Anantnag HASNAIN MASOODI NC
Ladakh Jamyang Tsering Namgyal BJP
Jharkhand Chatra SUNIL KUMAR SINGH BJP
Lohardaga SUDARSHAN BHAGAT BJP
Palamu VISHNU DAYAL RAM BJP
Kodarma ANNPURNA DEVI BJP
Ranchi SANJAY SETH BJP
Khunti ARJUN MUNDA BJP
Hazaribagh JAYANT SINHA BJP
Giridih Chandra Prakash Choudhary AJSU Party
Dhanbad PASHUPATI NATH SINGH BJP
Jamshedpur Bidyut Baran Mahato BJP
Singhbhum GEETA KORA Cong
Rajmahal VIJAY KUMAR HANSDAK JMM
Dumka SUNIL SOREN BJP
Godda Nishikant Dubey BJP
Karnataka Udupi Chikmagalur SHOBHA KARANDLAJE BJP
Hassan Prajwal Revanna JD(S)
Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel BJP
Chitradurga A NARAYANASWAMY BJP
Tumkur GS BASAVARAJ BJP
Mandya NIKHIL KUMARASWAMY JD(S)
Mysore PRATHAP SIMHA BJP
Chamarajanagar V. SRINIVAS PRASAD BJP
Bangalore Rural DK Suresh Cong
Bangalore North D.V. Sadananda Gowda BJP
Bangalore Central PC Mohan BJP
Bangalore South TEJASVI SURYA BJP
Chikkballapur Bhagwanth Khuba BJP
Kolar S. MUNISWAMY BJP
Chikkodi ANNASAHEB SHANKAR JOLLE BJP
Belgaum ANGADI SURESH CHANNABASAPPA BJP
Bagalkot Gaddigoudar Parvatagouda Chandanagouda BJP
Bijapur Jigajinagi Ramesh Chandappa BJP
Gulbarga Umesh G Jadhav BJP
Raichur Raja Amareshwara Naik BJP
Bidar Bhagwanth Khuba BJP
Koppal Karadi Sanganna Amarappa BJP
Bellary Y. Devendrappa BJP
Haveri Udasi. S.C BJP
Dharwad Pralhad Joshi BJP
Uttara Kannada Anantkumar Hegde BJP
Davanagere GM Siddeshwar BJP
Shimoga BY Raghavendra BJP
Kerala Kasaragod Rajmohan Unnithan Cong
Kannur K Sudhakaran Cong
Vadakara K Muraleedharan Cong
Wayanad Rahul Gandhi Cong
Kozhikode MK Raghavan Cong
Malappuram PK Kunhalikutty IUML
Ponnani ET Mohammed Basheer IUML
Palakkad VK Sreekandan INC
Alathur Ramya Haridas INC
Thrissur TN Prathapan Cong
Chalakudy Benny Behanan Cong
Ernakulam Hibi Eden Cong
Idukki Dean Kuriakose Cong
Kottayam Thomas Chazhikadan Kerala Cong
Alappuzha AM Ariff CPI(M)
Mavelikkara Kodikunnil Suresh Cong
Pathanamthitta Anto Anthony Cong
Kollam N.K.Premachandran RSP
Attingal Adoor Prakash Cong
Thiruvananthapuram Shashi Tharoor Cong
Lakshadweep Lakshadweep Mohammed Faizal NCP

 

#Aonenewstv Editedby Pankaj kumar

 

You might also like More from author

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Themetf